תוכן ענינים

למה חשוב לבדוק ראייה כבר בגיל הרך

21 בדצמבר 2021 | זמן קריאה 1:58 דקות

בדיקת ראייה בגיל הרך

למה חשוב לבדוק ראייה כבר בגיל הרך

סיבה ראשונה במעלה לגילוי מוקדם של ליקויי ראייה היא ה 'עין עצלה', מחלה אשר אינה באה לידי ביטוי בהתנהגות או במראה החיצוני ומופיעה בקרב 2% עד 5% מכלל האוכלוסייה.
עין עצלה משמעה במקרה הטוב, ראייה ירודה ללא אפשרות שיפור ועיוורון, במקרה הרע. חלון הזמן שבו הטיפול בעין עצלה עודנו יעיל, נסגר בגיל 6-7 בערך. סיבות נוספות בגללן חשוב לבדוק ראייה: 

  1. עשרה אחוז מכלל הילדים שלא מתלוננים, נראים ומתנהגים כמי שראייתם תקינה, סובלים מליקוי ראייה כלשהו, גם אם אין היסטוריה משפחתית.

  2. ילד שלא רואה טוב אינו מתלונן כי הוא לא יודע מהי ראייה תקינה. כל שכן, תינוק שעדיין לא מדבר.

  3. 80% ויותר מהמידע נקלט דרך חוש הראייה. לכן, חוש הראייה הוא החוש החשוב ביותר.

  4. לראייה לקויה יש השפעה ניכרת על ההתפתחות הפיזית, הרגשית והחברתית של הילד, לרבות קשיי למידה, בטחון עצמי ועוד.

  5. אצל 70% מהילדים הסובלים מקשיי למידה, הגורם הוא ליקוי ראייה.

  6. פרט לפזילה, אפילו ליקוים חמורים אינם באים לידי ביטוי במראה החיצוני או בהתנהגות של הילד

המסקנה המתבקשת היא שחשוב מאד לבדוק ראייה, מוקדם ככל האפשר.  

הבדיקה במכשיר ה- Photosceener הינה אבחון מניעתי של ליקויי ראייה כגון פזילה, קוצר ראייה, רוחק ראייה, צילינדר, קטארקט ועוד. אם בודקים מספיק מוקדם, ממצאי הבדיקה מתריעים על גורמי סיכון לעין עצלה ופזילה, עוד לפני הימצאות התופעות עצמן וכך אפשר למנוע אותן.
אמינות הבדיקה גבוהה גם בגלל שהיא מבוצעת באופן אובייקטיבי ז"א, אינה מסתמכת על תשובות הנבדק. לכן, אין צורך בשיתוף פעולה מצד הילד. בבדיקה, מצלמים את שתי העיניים בו זמנית ממרחק של מטר במכשיר שעובד כמו מצלמה ביתית רגילה.
מאחר ואין צורך בטיפות עיניים ואף לא מתקרבים אל הילד, הבדיקה הינה ידידותית לילדים ולהורים כאחד. ילדים אוהבים להצטלם ולכן, הם מתייחסים לבדיקה כאל שעשוע. כפי שרואים בתמונה, מכשיר הבדיקה קל ונייד, כך שניתן לבדוק בכל מקום בתנאים מינימלים.
רופא עיניים מטעם ראיית הנולד, מומחה בתחום, מאבחן על פי הצילומים, ללא נוכחות הילד. תוך ימים אחדים, ההורים מקבלים מכתב החתום ע"י הרופא ובו האבחנה וההמלצות לטיפול או/ו מעקב בהתאם לממצאים, חומרתם, גיל הילד וגורמים נוספים.

המכשיר והבדיקה אושרו ע"י ה – FDA (רשות התרופות והמזון של ארה"ב) ומשרד הבריאות בישראל. כמו כן, לאחר בחינה ממושכת ומעמיקה, נחתם לאחרונה הסכם שיתוף פעולה עם 'כללית שרותי בריאות'. חברת ראיית הנולד פועלת בתחום מאז שנת 2000.