תוכן ענינים
  1. עברתם את גיל 40 ? מרכיבים מולטיפוקל ובכל זאת מתקשים מול מחשב?
  2. מה היתרון הגדול בעדשות מסוג זה?

עדשות מגע רב מוקדיות לעבודת מחשב

24 בינואר 2022 | זמן קריאה 2:39 דקות

עדשות רב מוקדיות

עדשות מגע רב מוקדיות לעבודת מחשב

עברתם את גיל 40 ? מרכיבים מולטיפוקל ובכל זאת מתקשים מול מחשב?

השימוש ההולך וגובר במחשבים, הן במקומות העבודה והן בבית, מעלה את הצורך למציאת פתרונות אופטיים הולמים למרכיבי משקפיים ולאוכלוסיה אשר איננה מרכיבה משקפיים, אשר גילם עבר את מחסום גיל ה 40 (+).
ליקוי הראייה המכונה פרזביופיה (זוקן ראייה), איננו קשור לעבודת מחשב. מקורו הוא בגיל. מעל לגיל 40 ישנו קושי להתמקדות על עצמים קרובים, ה"פוקוס" מקרוב איננו מושלם.
סביר כי, בסביבות הגילאים הנ"ל נשמע את התלונה המוכרת " נגמרו לי הידיים", כלומר יש צורך להרחיק את מרחק הקריאה על מנת להצליח להתמקד מקרוב.
 
בכדי למצוא פיתרון לבעיית הראייה במרחקי מוקד שונים, פותחה עדשת המולטיפוקל, אשר מהווה פתרון ראייתי במרחקי המוקד שונים (טווח הרחוק, טווח הביניים, טווח הקריאה), ואכן מזה שנים רבות עדשת המולטיפוקל משמשת רבים כפיתרון לראייה מרחוק, עבודת מחשב (טווח ביניים) וקריאה מקרוב (30 ס"מ).
אולם בקרב אוכלוסיית מרכיבי המולטיפוקל העובדים מול מחשב שעות ממושכות, נמצאו סימפטומים של קושי התמקדות למרחק מחשב, וכן על כאבי גב וצוואר בנסיון למצוא את מרחק המוקד המתאים מבחינתם לעבודה מול צג מחשב.
 

מקור הבעייה הינו במבנה עדשת המולטיפוקל, כלומר עדשת המולטיפוקל בחלקה העליון ישנו שטח רחב לראייה מרחוק (נהיגה טלויזה וכו´), על מנת להתמקד למרחק מחשב וקריאה, עוברת העין במעבר צר יותר העדשה (למרחק ביניים\מחשב) אשר מתרחב יותר באיזור הקריאה (כפי שמופיע בשירטוט מבנה עדשת המולטיפוקל).

כל מרכיב מתחיל של מולטיפוקל, מכיר את התחושה של "חיפוש נקודת המוקד", במעבר במוקד מרחוק לקרוב, בסופו של דבר כמעט כולם מתרגלים לשימוש בעדשה הנ"ל.
אולם כיוון ששטח השימוש למרחק מחשב הינו צר יחסית (גם בעדשות החדישות והמתקדמות ביותר), קיים לעיתים קושי בעבודה ממושכת מול מחשב.

לשם כך, פותחה עדשה משרדית המונה גם עדשת מחשבת, כלומר, מטרת השימוש בעדשות הנ"ל הינו למשרד בלבד ולעבודת מחשב.

מה היתרון הגדול בעדשות מסוג זה?

מדובר בעדשה הזהה לעדשת מולטיפוקל, אולם חלקה העליון של עדשת המולטיפוקל אשר משמש לראייה מרחוק, איננו קיים בעדשת מחשבת. במקומו יש שטח רחב המאפשר התמקדות קלה ונוחה על צד המחשב ואפילו מעט רחוק יותר (50-100 ס"מ).
 
חלקה התחתון של העדשה משמש לקריאה מקרוב (30 ס"מ). לפיכך העדשה הנ"ל איננה "מאלצת" את המשתמש לחפש את נקודת המוקד ומאפשרת לו שטח רחב וברור לראייה נעימה וקלה לטווחים של בין 50-100 ס"מ (מרחק מחשב) ,ומעבר חלק למרחק קריאה (30 ס"מ).
למעשה קיימים שני איזורי קריאה רחבים ונקיים מעיוותים, המקנה ראייה איכותית ונוחה באיזורי הביניים ללא צורך להתרחק ולהתקרב על לראות כראוי. החשוב מכל, ההסתגלות קלה ומהירה.
 
משתמשים רבים בעדשות הנ"ל מדווחים על הקלה משמעותית הן בכאבי הגב והצוואר, והן על האפשרות לעבוד שעות רבות מול מחשב מבלי להרגיש אי נוחות ראייתית.
עדשת מחשבת נותנת בצורה הטובה ביותר את פתרונות הראייה הנוחים ביותר לסביבת עבודה.

עדשת מחשבת מתאימה עצמה לסביבת המשתמש ולפעולתו,ושומרת על ראייה טובה למרחק החדר.
ניסויים קליניים הראו שהמשתמש העדשת מחשבת מעריך את שדות הראייה לקרוב ולמרחקי ביניים כגדולים,רחבים ונוחים פי 2-3 מאשר אלו של עדשת מולטיפוקל רגילה.

ניתן לראות את ההבדלים בין מבנה העדשות בשירטוט הנ"ל:
בעדשת המולטיפוקל ישנם יותר מרחקי מוקד, ובעדשה המשרדית יש פחות מרחקי מוקד, אולם שטח רחב למרחק מחשב.