תוכן ענינים

מהי תרפיה של מערכת הראייה

21 בדצמבר 2021 | זמן קריאה 1:36 דקות

תרפיה של מערכת הראייה - THERAPY VISION

מהי תרפיה של מערכת הראייה

מרבית האנשים המבקרים אצל האופטומטריסט מאמינים, שכל הפרעה בתפקוד התקין של העין, תאובחן ותטופל באמצעות משקפיים או עדשות מגע. הדבר אינו נכון! קיימים מצבים בהם הטיפול הטוב ביותר הוא "תרפיה של מערכת הראייה", המכונה THERAPY VISION, הטיפול אינו תרופתי.
תרפיה של מערכת הראייה היא תכנית טיפולית אישית הבאה לשפר ולחזק את תפקודי הראייה קיימים. זהו טיפול משלים לאמצעי ראייה - משקפיים או עדשות מגע .Vision Therapy הוא טיפול המעניק סיוע גם לליקויים הבאים:

· תפקוד לקוי של תנועת העין / הפרעות בתנועת העין.
· בעיית התכנסות/ שימוש לא מספק של שתי העיניים יחד.
· סטרביסמוס (פזילה)/ מיקום לא תקין של העיניים.
· אמבליופיה/עין עצלה.
· בעיות מיקוד.
· בעיות בעיבוד אינפורמציה ויזואלית.
· בעיות אינטגרציה בין המערכת הויזואלית והמערכת המקבלת פקודות לביצוע - המע´ המוטורית.
· שיקום הראייה לאחר טראומות כמו פגיעה מוחית או שבץ.

מכלול בעיות אלו גורם להפרעה בתהליך העיבוד של האינפורמציה הויזואלית.
בעזרת תרפיה של מערכת הראייה, VT, לומד המטופל לנצל את הראייה ביעילות רבה יותר, וכן לשפר יכולות קיימות.

תרפיה של מערכת הראייה יכולה לשפר תפקודי ראייה בדיוק כמו שפזיותרפיה יכולה לשפר תפקוד מוטורי. האופטומטריסט עורך בדיקות רפואיות ומבחנים כדי לאבחן ליקויים. במקרה ונחוצה תרפיה של מערכת הראייה, האופטומטריסט ימליץ על תכנית אישית מותאמת.

VT נערך במפגשים דו-שבועיים בהם המטופל לומד להשתמש במערכת הראייה שלו בצורה יעילה יותר. הגעה קבועה ורציפה למפגשים היא בסיס הכרחי להצלחה מכיון שתפקודי ראייה צריכים להתפתח עד שהם משתלבים אוטומטית, בצורה לא מודעת, עם תפקודים אחרים.
לאחר שלב האיבחון, מותאמת למטופל תוכנית אישית הבאה לענות על הליקויים הספציפים. שעת הטיפול מורכבת מפעילויות הבאות לשפר את היכולת להתגבר על קשיי הראייה.
לאחר סדרה בת 16 טיפולים נערך אבחון כדי לעמוד את מידת ההתקדמות. אורך הזמן הדרוש להשלים את התרפיה של מערכת הראייה אינו קבוע ומשתנה מאדם לאדם, אך יש לציין שמידת ההצלחה קשורה גם במוטיבציה ובשיתוף הפעולה של המטופל.