תוכן ענינים

השפעת הראייה ומשקפיים בפעילות ספורטיבית

21 בדצמבר 2021 | זמן קריאה 2:2 דקות

חשיבות הראייה בספורט

השפעת הראייה ומשקפיים בפעילות ספורטיבית

כאשר חושבים על ספורט שאתה אוהב רוב הסיכויים שלא תוכל להצליח לעסוק בה ללא ראיה טובה. ראיה טובה כמו מהירות וכוח הינו מרכיב חשוב בהצלחה של כל פעילות ספורטיבית.
כל ספורטאי מקצועי עובד היום על חיזוק הגוף הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית ומנסה להפיק מעצמו את המקסימום על מנת להגיע להישגים מרביים בתחומו.

 
ישנם מאמנים שממליצים לכל ספורטאי לעבוד ולשפר גם את הראיה. העיניים הרבה יותר מורכבות מחדות ראיה של 6/6,משקפיים או עדשות מגע אלא גם עבודת השרירים של העיניים  (עבודת העיניים יחד כצוות),תנועות מעקב של העיניים,לעקוב אחרי חפץ נע,שדה ראיה ועומק מיקוד הם חלק מהמורכבות של המערכת העינית.
 
יש מערכת שלמה של קשרים בין המוח,השרירים והעיניים. ספורטאים במיוחד צריכים לעבוד על שיפור מתמיד על קורדינציה,שיווי משקל וריכוז.
אופטומטריסט שמתמחה בתחום הזה behavioral optometrist עובד איתם על מנת לשפרם. 

מטופליך יודעים כיצד להגן על עורם מפני קרני השמש המזיקות- אך מה עם העיניים שלהם? 
יש כמובן חשיבות עליונה להגנה מהשמש,קרני אולטרה סגול עלולים להביא  לpterygium,pinguecula,photokeratitis וקטרקט. 

 קרני UV  היא פקטור משמעותי להתפתחות קטרקט. חוקרים זיהו חשיפה שלuv  כגורם העיקרי היכול להגדיל את הסיכון לפיתוח קטרקט. ישנו אפקט הנקרא "אפקט מיקוד אור צדדי" או peripheral light focusing effect.
קרני אור הנכנסות מצדי הקרנית מרוכזות, הכוונה לריכוז החזרי אור בין הקרנית והעדשה של המשקפיים.

משקפי סופגי uv,שאינם בסגנון מעטפת אינם מגינים באופו מלא. היום גם יודעים שחשיפה לקרני uv בעליה מ 4% ל 9%  עקב צימצום שכבת האוזון. יש לנסות ולהמנע מלעסוק בספורט בשעות השמש החזקות (11.00 עד 14.00) שאז 70% מקרינת הuv מגיעה לכדור הארץ.

חוץ ממשקפי שמש וכובע ישנו גם עדשות מגע המגינות מ-uv בהנחה שידעו על קיומן. מעבר להגנה בסיסית יש חשיבות לעיצוב המסגרת והתאמם לספורט.

למשל:

* בגולף עקב התנועה הנדרשת רצוי משקפי שמש עם עדשה עמוקה שמאפשר להשאיר את הראש מורם ולראות גם את הכדור למטה.בנוסף לעדשה מעטפת יש צבע סגול מיוחד שמבליטה את השיפועים של הדשא.
*בספורט מים יש עדשות מקוטבות polarized שמקנות הגנה מקסימלית עקב החזרי אור חזקים מפני שטח המים.
* לרכיבת אופניים יש מסגרות עם עדשות מעטפת שניתן לשנות את צבע העדשות בהתאם לתנאי תאורה ומזג אויר.

 אלו רק מספר דוגמאות שאפשר להבין את עניין התאמה האישית של משקפי שמש ולא רק כאביזר אופנה.
ניתן להתייעץ עם האופטומטריסט מומחה ולקבל רעינות שיכולות לשפר את הנוחיות בשמש ותוך כדי פעיליות ספורטיביות.