אופטומטריסט
 

Google

רשת אתר

דף הבית

עדשות מגע

משקפי שמש

דרושים

קח תן

סוכנים

מולטיפוקל

בדיקות ראייה

ניתוחי לייזר

משקפי ראיה

ראיה ירודה

אופטומטריסטים

סלבס במשקפיים

 מילון מונחים

לימודי אופטומטריה

דגמי 2008

כתבות

צוות המומחים

אודות

קישורים

צור קשר

 

  מהי תרפיה של מערכת הראייה

 
 

 

מרבית האנשים המבקרים אצל האופטומטריסט מאמינים, שכל הפרעה בתפקוד התקין של העין, תאובחן ותטופל באמצעות משקפיים או עדשות מגע. הדבר אינו נכון! קיימים מצבים בהם הטיפול הטוב ביותר הוא "תרפיה של מערכת הראייה", המכונה THERAPY VISION, הטיפול אינו תרופתי.
תרפיה של מערכת הראייה היא תכנית טיפולית אישית הבאה לשפר ולחזק את תפקודי הראייה קיימים. זהו טיפול משלים לאמצעי ראייה - משקפיים או עדשות מגע .Vision Therapy הוא טיפול המעניק סיוע גם לליקויים הבאים:

· תפקוד לקוי של תנועת העין / הפרעות בתנועת העין.
· בעיית התכנסות/ שימוש לא מספק של שתי העיניים יחד.
· סטרביסמוס (פזילה)/ מיקום לא תקין של העיניים.
· אמבליופיה/עין עצלה.
· בעיות מיקוד.
· בעיות בעיבוד אינפורמציה ויזואלית.
· בעיות אינטגרציה בין המערכת הויזואלית והמערכת המקבלת פקודות לביצוע - המע´ המוטורית.
· שיקום הראייה לאחר טראומות כמו פגיעה מוחית או שבץ.

מכלול בעיות אלו גורם להפרעה בתהליך העיבוד של האינפורמציה הויזואלית.

בעזרת תרפיה של מערכת הראייה, VT, לומד המטופל לנצל את הראייה ביעילות רבה יותר, וכן לשפר יכולות קיימות.

תרפיה של מערכת הראייה יכולה לשפר תפקודי ראייה בדיוק כמו שפזיותרפיה יכולה לשפר תפקוד מוטורי. האופטומטריסט עורך בדיקות רפואיות ומבחנים כדי לאבחן ליקויים. במקרה ונחוצה תרפיה של מערכת הראייה, האופטומטריסט ימליץ על תכנית אישית מותאמת.

VT נערך במפגשים דו-שבועיים בהם המטופל לומד להשתמש במערכת הראייה שלו בצורה יעילה יותר. הגעה קבועה ורציפה למפגשים היא בסיס הכרחי להצלחה מכיון שתפקודי ראייה צריכים להתפתח עד שהם משתלבים אוטומטית, בצורה לא מודעת, עם תפקודים אחרים. לאחר שלב האיבחון, מותאמת למטופל תוכנית אישית הבאה לענות על הליקויים הספציפים. שעת הטיפול מורכבת מפעילויות הבאות לשפר את היכולת להתגבר על קשיי הראייה. לאחר סדרה בת 16 טיפולים נערך אבחון כדי לעמוד את מידת ההתקדמות. אורך הזמן הדרוש להשלים את התרפיה של מערכת הראייה אינו קבוע ומשתנה מאדם לאדם, אך יש לציין שמידת ההצלחה קשורה גם במוטיבציה ובשיתוף הפעולה של המטופל.

תרפיה של מערכת הראייה, VT, מיועדת להביא לעיבוד טוב יותר של אינפורמציה ויזואלית וליכולת לשמר תפקוד ראייתי לאורך זמן. כישורים נרכשים אלו מיושמים אצל ילדים בכיתה כמו אצל מבוגרים המשתמשים במחשב או קוראים ספר. ללא כישורי ראייה יעילים, קריאת ספר יכולה להיות מאד מתסכלת. חלק מהסימפטומים, הנובעים מתפקוד לקוי של מערכת הראייה, כגון מאמץ יתר של העין, כאבי ראש, חוסר יכולת להתרכז בזמן קריאה וכתיבה, וטעויות כמו איבוד מקום או היפוכים בקריאה, נעלמים במהלך הטיפול. הטיפול מקל את התפתחותה של ראייה נאותה, וכן משרת כמרכיב במאמץ הרב-תחומי הניתן לאחר שבץ או פגיעת ראש